Menu
Polyester/elastan rme kumalarda boyama grafiindeki deiikliklerin renk haslklarna etkisi

25 Gümüş Kredi - zel yelere cretsiz

Polyester elyaf, yüksek mukavemeti, burumazlve hidrofob özelliinden dolay baka elyaf çeitleri ile farkl oranlarda kartrlarak kullanlmaktadr. Yüksek elastikiyet özelliinden dolay elastan elyafnn polyester elyaf ile kartrlarak kullanmnn artmas kalite kontrol faktörlerinden renk hasln gündeme getirmitir. Polyester elyafnn renk haslklar genellikle çok iyidir. Fakat polyester ile farkl bir elyaf kartrlarak üretilen tekstil mamullerinde haslk problemleri olmaktadr.
Tekstil materyallerinin boyanmas; boyarmaddelerin, elyaf içindeki amorf bölgelere geçii ve burada polimer moleküllerle kimyasal ve fizikokimyasal kuvvetlerle balanmas eklinde gerçekleir. Boyarmaddenin liflere kuvvetli bir ekilde balanmas uygun scaklk ve süreye baldr. Flotte scakl denilen bu scaklk ile boyama süresi arasnda çizilen eri boyama grafii olarak bilinir. Boyama ileminin düzgün seyri için, bu grafik çok önemlidir.
Polyester/elastan karml örme kumalarda boyama grafiindeki deiikliklerin (scaklk, süre gibi) renk haslklarna etkisini belirlemek amacyla boyama 3 farkl grafie göre uygulanm ve önemli renk hasl testleri yaplarak en iyi renk hasl sonuçlarna ulalmaya çallmtr.
Anahtar Kelimeler : Polyester, Elastan, Boyama Grafii, Renk hasl, Örme kuma

 

Ar. Gör. Yalçn YEL, Yrd. Doç. Dr. Emel Ceyhun SABIR
Çukurova Üniversitesi, Tekstil Mühendislii Bölümü, 01330, Balcal, ADANA

Bir Member of Colin Chemical projesidir,
Online Satis ve danismanlik Projelerimiz