Menu

14 Yandaki Muhammet, Doal Di Macunu retti

Tarih: 15 April, 2019, | Kategori: Güncel Haberler | Okunma: 0
Muhabir: Kimyahane.net
AFYONKARAHSAR'da 8'inci snf rencisi Muhammet Akman (14), izledii di macunu reklamlarndan etkilenerek, retmenlerinin desteiyle 6 aylk alma sonucunda tamamen doal rnler kullanarak florsuz, salkl di macunu retmeyi baard.

14 Yandaki Muhammet, Doal Di Macunu Üretti

AFYONKARAHSAR'da 8'inci snf örencisi Muhammet Akman (14), izledii di macunu reklamlarndan etkilenerek, öretmenlerinin desteiyle 6 aylk çalma sonucunda tamamen doal ürünler kullanarak florsuz, salkl di macunu üretmeyi baard.14 Yandaki Muhammet, Doal Di Macunu Üretti

 

AFYONKARAHSAR'da 8'inci snf örencisi Muhammet Akman (14), izledii di macunu reklamlarndan etkilenerek, öretmenlerinin desteiyle 6 aylk çalma sonucunda tamamen doal ürünler kullanarak florsuz, salkl di macunu üretmeyi baard.

Afyonkarahisar Bilim Sanat Merkezi 8'inci snf örencisi Muhammet Akman, izledii di macunu reklamlarndan etkilenerek kendi doal di macununu üretmeye karar verdi. Düüncesini kimya öretmeni Yldz Leblebicier ile paylaan Muhammet Akman, öretmeniyle birlikte 6 ay literatür çalmas yapt. Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Salk Bilimleri Üniversitesi Di Fakültesi'ndeki hocalardan destek alan ikili, yaptklar çalmalar sonucunda kil ve probiyotik kullanarak doal di macunu üretmeyi baard.

'6 AYLIK ÇALIMAMIZ OLDU'

Muhammet Akman, izledii televizyon ve sosyal medya reklamlarndan etkilendiini, bunun üzerine de florsuz doal di macunu üretmek istediini belirterek, bunu yaparken bentonit kilden ve probiyotiklerden faydalandn aktard. Akman, "Son zamanlarda internette reklamlarda ve sosyal medyada florsuz di macunu söylemleri dolayordu. Bu da dikkatimi çekti ve bu çalmay yapmama sebep oldu. Ben bu çalma fikrini danman öretmenime illetim. Daha sonra birlikte yapmaya baladk. Yaklak 6 aylk süreçte literatür taramas yaptk ve bu projeyi hazrladktan sonra pilot çalmayla bu di macununu hazrladk" dedi.

'ÜNVERSTELERMZDEN DESTEK ALDIK'

Danman öretmeni Yldz Leblebicier, örencisinin kendisine geldiinde vakit kaybetmeden çalmalara baladklarn söyledi. Leblebicier, "3 ay kadar malzemelerin temin edilip uygun hale getirilip karmn hazrlanma aamas sürdü. Sonuç olarak bu di macunu 9 aylk bir çalmann ürünü. Di macunumuzun hazrlanmasndan sonra karekterizasyon ksm bizim için daha önemliydi. Çünkü bilimsel anlamda di macunumuzun salkl olup olmadn, kullanlabilir olup olmadn desteklememiz gerekiyordu. O yüzden ilimizdeki Salk Bilimleri Üniversitesi'nden ve Kocatepe Üniversitesi'nden yardm aldk. Bu balamda hazrladmz di macununun di hasar yapp yapmadn hücre canllna katks ve di hekimliinde önerilebilecek bir macun olup olmad konusunda hocalarmzn bize yardmlar oldu" diye konutu.

'ÜRÜNÜN SALIKLI OLDUUNU GÖRDÜK'

Afyonkarahisar Salk Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Dr. öretim üyesi Özgür Kank da üretilen di macununun çeitli di macunlaryla karlatrldn anlatt. Kank, unlar söyledi:

"Yldz hocam bu projeyle bize geldi. Bizden danmanlk yapmamz rica etti. Biz de bunun için bir ekip oluturduk. Di Hekimlii Fakültesi'nde ben, Tbbi Biyokimya Bölümü'nden Sefa Çelik hocamz ve brahim Hakk Yac hocamzla beraber bir danman grubu oluturduk. Bu grupla beraber elde edilen di macununun sitotoksik ve genotoksik etkilerini deerlendirdiimiz bir çalma yaptk. Bu çalma sonucunda güncel kullanlan di macunlaryla karlatrdmz zaman ürünün salkl olduunu gördük. Fakat bunun farkl çalmalarla desteklenmesi gerekebilir. Günümüzde artk flor içermeyen, doal ve organik içerikli kozmetik ve salk ürünlerine geri dönü ortaya çkt. Bu sebeple bu tarz ürünlerin oluturulmas bu tarz eylerin özellikle ortaokul ve lise düzeyindeki örencilerden gelmesi ve bilim sanat okullar tarafndan bu projelerin desteklenmesi bizim açmzdan önemli, gelecee daha umut verir ekilde bakmamz salyor. Elimizden geldiince her zaman bu tip çalmalara destek olmaya devam edeceiz."

FLOR ÇERMYOR

Üründe kimyasal bulunmadn, tamamen doal materyallerden elde edildii için herhangi zararl etkisi olmadn vurgulayan Özgür Kank, "Ayrca flor içermedii için flora bal oluabilecek lorizis ya da daha ileri zehirlenmeleri ortaya çkarabilecek herhangi bir özellii yok. Yani evde hazrlanan di macunlar tarznda kullanlabilecek bir di macunu. Fakat gelitirildii takdirde daha güzel sonuçlar da alnabilir. Türkiye'de böyle çalmalarn yaplmas, her zaman desteklenmesi gereken çalmalar arasnda" dedi.

Haberi Kaynağı : https://www.haberler.com/

<<

Bir Member of Colin Chemical projesidir,
Online Satis ve danismanlik Projelerimiz