Menu

Kanserin Dna'daki Parmak zini Aryorlar

Tarih: 16 April, 2019, | Kategori: Yenilikler | Okunma: 0
Muhabir: Kimyahane.net
Dokuz Eyll niversitesi (DE) Tp Fakltesi'nden bir grup bilim insan, aile ba ve sulularn tespiti gibi alanlarda kullanlan DNA parmak izi ynteminden barsak kanserlerinin tans ve tedavisinde faydalanyor.

Kanserin Dna'daki Parmak zini Aryorlar

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tp Fakültesi'nden bir grup bilim insan, aile ba ve suçlularn tespiti gibi alanlarda kullanlan DNA parmak izi yönteminden barsak kanserlerinin tans ve tedavisinde faydalanyor.

Kanserin Dna'daki Parmak zini Aryorlar
 

EFSUN ERBALABAN YILMAZ - Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tp Fakültesi'nden bir grup bilim insan, aile ba ve suçlularn tespiti gibi alanlarda kullanlan DNA parmak izi yönteminden barsak kanserlerinin tans ve tedavisinde faydalanyor.

DEÜ Tp Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dal Öretim Üyesi Prof. Dr. Sülen Sarolu, AA muhabirine yapt açklamada, DNA'nn belli bölgelerinin bireylerin her hücresinde ayn olduunu, herkesin DNA parmak izinin farkl olduunu belirtti.

Genetik hastalklarn yan sra baz tümörlerde bu izin deitii ifade eden Sarolu, DNA parmak izi ve onarm mekanizmasna ilikin bilimsel çalmalarn 2015 ylndan bu yana art gösterdiini kaydetti.

 

Bu alandaki çalmalarn Nobel ödüllerine layk bulunduuna dikkati çeken Sarolu, u bilgileri verdi:

"DNA onarm düzeneinin bulunmas, 2015 ylnda Aziz Sancar hocamzn da Kimya Nobel Ödülü'nü kazand yl, bilim insan Paul Modrich'e de Nobel ödülünü getirdi. Genetik ya da kazanlm olarak DNA onarm mekanizmasnn bozulmas tümör geliimine yol açyor. Moldrich'in bulduu DNA onarm mekanizmas bozulursa tümördeki ve hastadaki parmak izi farkl hale geliyor. DNA onarmmz bozuk olduunda ise hastalk riski ile kar karya kalyoruz."

lk çalma kolorektal kanser hastalarnda

Kaln barsak olarak bilinen kolorektal kanserinde ayn durumun söz konusu olabildiini anlatan Sarolu, "Tümörlerin yüzde 15'i bu mekanizma ile geliiyor. DNA parmak izi ve tümördeki DNA farkl hale geliyor." dedi.

Prof. Dr. Sarolu, son 5 ylda tüm Türkiye'den DEÜ'ye bavuruda bulunan 400'e yakn kiinin tansnda DNA parmak izi yönteminden yararlandklarn, yaklak yüzde 10'unda iz deiimi saptadklarn kaydederek, parmak izindeki deiime göre tedavi sürecini de belirlediklerini anlatt.

DNA parmak izi yönteminden yola çkarak hastaln geliim mekanizmasn belirlediklerini, buna bal olarak da hastala uygun tedavinin belirlendiini aktaran Sarolu, "Baz tümörlerde DNA parmak izi deiiyor. Bu mekanizma ile gelien tümörlerin daha iyi seyrettiini tespit ettik ayrca bu hastalara gereksiz tedavi uygulanmyor ve hastalar daha az ilaç kullanyor. Kanser hastalarnn yeni umudu olan immünoterapi de bu tümörlerde daha etkin." diye konutu.

DNA parmak iziyle yaplan tespitin ardndan hastann ailesine de genetik yatknlk nedeniyle danmanlk ve tarama hizmeti verildiini kaydeden Sarolu, mide, over gibi baka organ tümörlerinde benzer çalmalarn yaplabileceini belirtti.

Prof. Dr. Sülen Sarolu, kaln barsak kanseri hastalarnn tan ve tedavisine ilikin süreci bilimsel toplantlarda uluslararas tp camias ile paylatklarn da sözlerine ekledi.

Haberi Kaynağı : https://www.haberler.com/

<<

Bir Member of Colin Chemical projesidir,
Online Satis ve danismanlik Projelerimiz