Sirkede Derecesi (%) Tayin Kiti

No
39
Üretici/İthalatçı
Testonic Laboratory
Ürün Grubu
Su
Yerli/İthal
Yerli Üretim
Fiyatı
Fiyatı sorunuz.
Detaylı Bilgi
testonic.com.tr/urun...
21 kişi inceledi.

Açıklama

Test kiti ile sirkenin derecesi belirlenir. Sirke üreticileri için geliştirilmiştir. Test için başka birşeye gerek kalmadan, test kolaylıkla yapılır.

Test kiti içindeki referans kabına sirke konulur. Test tüpüne 5 ml çizğisine kadar su ve üzerine referans kabı ile 1 damla sirke ilav edilerek ölçüm yapılır.

Ölçüm için test kiti dışında hiçbir şey gerekmez.

Kolay, pratik ve anlaşılır şekilde ölçüm yapılır.

Ölçüm için eğitim veya tecrübe gerekmez.

Test kitinin 1 damlası 1 dereceye eşittir. 

Sirke, üzüm ve bünyesinde şeker bulunan diğer yaş veya kurutulmuş meyvelerin veya şıraların çeşitli işlemler uygulanmak suretiyle önce etil alkol sonra asetik asit fermentasyonuna uğratılması sonucu veya şarapların asetik asit fermentasyonu ile elde edilen ürün şeklinde tanımlanır.

 

Suni sirke üretiminde asetik kullanımı ile yapılan sireklelerde asetit asit kullanmadan önce mutlaka, Asetik Asitte Klorik Test Kiti ve Asettik Asitte Sülfirik Asit Test Kiti ile asitlerin kalitesinin belirlenmesini öneririz.

 

Suni Sirke: Ticarette bulunan %50 veya %80 ‘lik asetik asitten su ile istenilen ekşilik derecesine kadar sulandırılmakla yapılmaktadır.

Beyaz Sirke: Standart beyaz sirke genellikle % 4-7 asetik asit ve % 93-96 su içeren şeffaf bir çözeltidir. Bazı beyaz sirke türleri %20'ye kadar asetik asit içerebilir, ancak bunlar sadece endüstriyel amaçlıdır. (Kaynak: Kemal Kükrer)

Fermentasyon Sirkesi: Üzüm veya şekerli meyvelerden veya diğer hammaddelerden önce alkol ve sonra asetik asit fermentasyonuyla elde edilen sirkeye denir. Bu yöntemle elde edilen sirke kullanılan hammaddeye göre isimlendirilir. Örn. Üzüm sirkesi, Elma sirkesi, Malt sirkesi, Pirinç sirkesi, vb.

Şayet elde sirkeleştirilecek şarabın alkol derecesi % 13’ ten yüksek ise bir miktar su katılmak suretiyle alkol konsantrasyonu % 10 olacak şekilde ayarlanır.

Sirke fermentasyonu bitiminde taze sirke tad ve aromasının iyileşmesi amacıyla bir müddet (3-6 ay) dinlendirilir.

Dinlendirme de kaplar tam doldurulup, hava almayacak şekilde kapatılmalıdır.

Dinlendirme işlemi sonunda süzülüp filtre edilen sirke cam veya plastik şişelere tam dolu olacak şekilde doldurulup şişelenir.

Son üründe asitlik %4, kül miktarı 0,8 g/l ve alkol miktarı da %0,1 dolaylarında olmalıdır.

Kaynak: Tarım Orman Bakanlığı Isparta İl Tarım Müdürlüğü Belgesi

Mesaj Gönderme Formu
İlan veren üyemize mesaj göndermek için üye girişi yapmalı veya ücretsiz üye olmalısınız.
Kimyahane.com bir Colin markasıdır. © 2002 - 2020
Herhangi bir içerik, yazılı izin olmadan kullanılamaz. Alıntılarda link ile birlikte kaynak belirtmek ve Kimyahane.com'a bildirmek zorunludur. Kimyahane.com, üyelerinin sergilediği bilgilerden dolayı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Colin Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İstanbul / TÜRKİYE
Müşteri Hizmetleri: 444 0 210
IP Adresiniz: 34.204.186.91